Wykonywanie pomiarów wilgotności

pomiar wilgotnościŚciany w naszych mieszkaniach nigdy nie są w 100% suche. I nie powinny być. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach nie jest korzystne dla naszego układu oddechowego. Podobnie jak nadmiar wilgoci. Wykonywanie pomiarów wilgoci pozwala określić poziom zawilgocenia przegród budowlanych, a co za tym idzie przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom wilgoci w domu/firmie na wczesnym etapie.

Kiedy wykonuje się pomiar wilgotności ścian?

Pomiar wilgotności ścian przeprowadza się najczęściej w trakcie budowy obiektu. Wykonanie takiego pomiaru jest istotne ze względów planowania realizacji kolejnych prac budowlanych/wykończeniowych. Usunięcie wilgoci technologicznej na poszczególnych etapach robót jest niezbędne nie tylko ze względów technicznych, ale również bezpieczeństwa. Niedostateczne osuszenie ścian na etapie kładzenia tynków skutkuje problemami z wilgocią, pleśnią i grzybem w późniejszym czasie.

Pomiar wilgotności ścian warto również przeprowadzić w nieruchomościach eksploatowanych, zwłaszcza jeśli doszło w nich do:

  • zalania,
  • zamoknięcia substancji budowlanej w wyniku podtopienia,
  • akcji gaśniczej z użyciem wody/piany.

Zakres dopuszczalnej wilgotności ścian

Jak już wspomnieliśmy ściany w obiektach mieszkalnych i niemieszkalnych nigdy nie są w 100% suche. Kiedy w takim razie uznaje się je za suche?

Umowne normy dopuszczalnej wilgotności przegrody budowlanej mówią, że:

  • w przypadku zawilgocenia wynoszącego do 3% ściany uznaje się za suche,
  • w przypadku zawilgocenia wynoszącego do 5% ściany uznaje się za lekko zawilgocone,
  • w przypadku zawilgocenia wynoszącego do 8% ściany uznaje się za zawilgocone,
  • w przypadku zawilgocenia wynoszącego do 12% ściany uznaje się za silnie zawilgocone,
  • powyżej 12% ściany uznaje się za mokre.

Od stopnia zwilgocenia ścian zależy m.in. sposób ich osuszania. Dlatego wiele firm specjalizujących się w osuszaniu budynków współpracę z klientem rozpoczyna właśnie od przeprowadzenia pomiarów wilgotności. To pozwala na dobór najbardziej efektywnej metody osuszania, a rezultacie oszczędność czasu i środków.

Kto wykonuje pomiar wilgotności?

Badanie przeprowadzają odpowiednio wykwalifikowani fachowcy. Najczęściej w tym celu wykorzystują metodę karbidową, która zakłada konieczność pobrania próbek z murów. Alternatywną metodą pomiaru wilgotności ścian jest przeprowadzenie pomiarów za pomocą wilgotnościomierza.

Pomiar wilgotności – Warszawa

Profesjonalne pomiary wilgotności ścian przeprowadzamy w nieruchomościach mieszkalnych i niemieszkalnych zlokalizowanych na terenie miasta Warszawa i okolicy. Klientów zainteresowanych zleceniem pomiaru wilgotności zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu. Zespół TOTALDRY odpowie na wszystkie Państwa pytania i pomoże w ustaleniu dogodnego terminu wykonania pomiaru.

Pracujemy z wykorzystaniem precyzyjnych urządzeń pomiarowych najnowszej generacji. Wykonujemy także pomiar wilgotności metodą CM. To pozwala nam na rzetelną ocenę stopnia zawilgocenia ścian i rekomendację najlepszych metod ich osuszania. Jednocześnie zapewniamy kompleksową pomoc z zakresu profesjonalnego osuszania ścian. Oferujemy również wynajem osuszaczy powietrza.