Pomiar wilgotności metodą CM – czym jest i jak się go przeprowadza?

Pomiar wilgotności metodą CM – czym jest i jak się go przeprowadza?Profesjonaliści stosują kilka metod pomiaru zawilgocenia w pomieszczeniu. Jednym z nich jest pomiar wilgotności metodą CM. To bardzo popularny sposób, który określa jak bardzo zawilgocone są powłoki płaskie lub posadzka. Na czym owa metoda polega?

Pomiar wilgotności metodą CM to – wbrew pozorom – nie metoda polegająca na analizie kolejnych centymetrów w powłoce. Jej nazwa pochodzi od angielskiego Carbid Mess, czyli metodzie karbinowej. Opiszemy, w jaki sposób takowa metoda jest przeprowadzana. Oto szczegóły działań, które prowadzą do osuszania posadzki w domu lub mieszkaniu.

W jaki sposób następuje pomiar wilgotności metodą CM?

Do wykonania pomiaru służy higrometr typu CM. Urządzenie to sprawdza, jak zaawansowany jest poziom rozkładu karbinu (czyli węglika wapniowego) przez wodę. Pod jego wpływem wytrąca się acetylen, powodujący wzrost ciśnienia w butli gazowej. W ten prosty sposób jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić wilgotność podłogi.

Na początku jednak konieczne jest wykucie kawałka jastrychu, czyli pierwszej warstwy wylewki. Materiał do badania może sięgać ponad 60 procent powierzchni podłogi (w przypadku bardzo dużych zniszczeń) . Najlepiej zebrać też go z miejsca najbardziej narażonego na wpływ wilgoci.

Próbkę trzeba dobrze pokruszyć. Waga jastrychu powinna wahać się od 20 do nawet 100 gram – w zależności od zawilgocenia. W tym momencie nastąpi już badanie właściwe.

Higrometr sprawdzi poziom zawilgocenia

Próbkę z posadzką należy wrzucić do butli, wraz z karbidem (najlepiej rozbitym). Pojemnik trzeba następnie zamknąć pokrywą z higrometrem. Następnie całość musi być mocno wstrząśnięta, a po jej zakończeniu powinien wydzielać się acetylen.

Wynik pomiaru (interpretowany przez specjalistę w zakresie osuszania ścian i podłóg) jest wskazówką do dalszych działań. Jeżeli zawilgocenie jest duże, należy powtórzyć badanie w innym miejscu. W przypadku, gdy poziom acetylenu jest podobny, zostaje dodatkowe osuszanie wylewki lub (co jest rozwiązaniem ostatecznym) ponowne położenie posadzki.

Gdzie sprawdzi się metoda CM?

Metoda CM sprawdzi się jednak nie tylko w przypadku zalania. Można ją zastosować również przy pracach budowlanych. Specjalista sprawdzi zawilgocenie posadzki i określi, czy można przystąpić do dalszych prac, czy jednak powinniśmy się z nimi jeszcze wstrzymać.

Warto dodać, że CM należy do najmniej skomplikowanych metod kontroli zawilgocenia podłogi. Nasi specjaliści przeprowadzą go w najmniej inwazyjny sposób dla podłogi, a bardzo precyzyjny dla Ciebie.