Osuszanie garażu

jak osuszyć garaż?Wilgoć w garażu to częsty problem. Ignorowana może się przyczynić do degradacji przechowywanego w pomieszczeniu sprzętu oraz pojawienia się pleśni na ścianach i stropie garażu. Dlatego niezależnie od tego, w jakiej technologii został wzniesiony Twój garaż, warto wiedzieć o tym, jak skutecznie walczyć z wodą i wilgocią w jego w wnętrzu.

Przyczyny wilgoci w garażu

Przyczyną nadmiernej wilgotności powietrza w garażu najczęściej jest niepoprawnie wykonana izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. Do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu dochodzi również wskutek miejscowego uszkodzenia izolacji lub w efekcie nieprawidłowego zabezpieczenia posadzki. Mokre ściany i rosa osadzająca się na powierzchni przedmiotów przechowywanych w garażu mogą być również skutkiem wcześniejszego zalania lub uszkodzenia pokrycia dachowego. Bardzo często sama naprawa dachu nie wystarczy, aby rozwiązać problem wilgoci i niezbędne jest profesjonalne osuszanie garażu. Dotyczy to w szczególności nieruchomości, które przez dłuższy czas były narażone na degradujące oddziaływanie wody.

Wilgoć w garażu może się również pojawić ze względu na brak odpowiedniej instalacji wentylacji oraz fakt, iż pomieszczenie jest zimą nieogrzewane. W nieogrzewanym garażu wilgoć gromadzi się zazwyczaj na skutek różnicy temperatur miedzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz. Do zawilgocenia dochodzi w momencie ogrzania garażu przez spaliny samochodu lub przebywanie w pomieszczeniu osób, które ogrzewają he ciepłotą własną ciała. Wilgoci sprzyja również śnieg, błoto i woda – zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza na kołach pojazdu i karoserii.

Jak przeprowadzić osuszanie garażu?

Osuszanie garażu będzie skuteczne wyłącznie w sytuacji, w której uprzednio zidentyfikujemy źródło problemu i poczynimy działania zaradcze. W przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego, prace nad osuszeniem garażu należy rozpocząć od naprawy dachu. W przypadku wilgoci wynikającej z nieodpowiedniej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej przed osuszaniem należy zaizolować ściany, a w razie potrzeby także bramę garażową.

Nieco inaczej podejdziemy do problemu wilgoci w garażu po zalaniu, pożarze lub lokalnym podtopieniu. W sytuacji, w której woda i wilgoć znalazły się w obiekcie ze względu na czynniki niezależne osuszanie garażu możemy przeprowadzić od razu. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się dedykowane urządzenia, których zadaniem jest absorpcja nadmiaru wilgoci z powietrza, a także osuszanie ścian, stropów i posadzki.

Mechaniczne osuszanie garażu

Mechaniczne osuszanie garażu możesz przeprowadzić na własną rękę lub korzystając z fachowej pomocy firmy specjalizującej się w osuszaniu ścian. Skutecznym i szybkim sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci z garażu jest wydajny osuszacz powietrza. Alternatywą dla tej metody może być zastosowanie nagrzewnicy. Osuszacz skutecznie odprowadzi nadmiar wody z pomieszczenia, skraplając ją do specjalnego zbiornika. Dzięki temu woda raz usunięta z pomieszczenia nie wraca do środka i nie jest absorbowana przez substancję budowlaną.