Odbiory mieszkań

odbiór nowego mieszkaniaOdbiór techniczny mieszkania ma na celu ocenę stanu technicznego lokalu oraz sprawdzenie, czy nieruchomość została wykonana/wykończona zgodnie z umówionym standardem, prawem budowalnym oraz rzutami.

Odbiór techniczny mieszkania najczęściej odbywa się w okresie pomiędzy uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku a podpisaniem umowy przenoszącej własność na nabywcę. Warto przy tym pamiętać, że odbiór techniczny mieszkania, podobnie jak innej nieruchomości, jest umocowany prawnie. Oznacza to, że deweloper ma obowiązek przeprowadzić go w oparciu o określone zasady. Jedna z nich określa kto może być obecny podczas odbioru. Odbiór techniczny może się odbyć w obecności tylko dewelopera i nabywcy, jak również przy udziale specjalisty z zewnątrz. Taka osoba może brać czynny udział w odbiorze w charakterze doradcy.

Odbiór techniczny mieszkania przy wsparciu fachowca – Czy warto?

Jak już wspomnieliśmy nabywca nieruchomości ma prawo skorzystać z pomocy fachowca, który będzie brał czynny udział w odbiorze technicznym nieruchomości. Jest to usługa dodatkowo płatna, ale jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści, jakie niesie za sobą profesjonalnie przeprowadzony odbiór szybko okaże się, że koszt zatrudnienia eksperta jest niewielki w stosunku do wygenerowanych oszczędności. Należy bowiem pamiętać o tym, że wszelkie niedoróbki, jakie przeoczymy podczas odbioru technicznego, będziemy musieli naprawić na własny koszt.

Profesjonalne i rzetelne przeprowadzenie odbioru technicznego wymaga minimum podstawowej wiedzy budowlanej oraz wcześniejszego przygotowania. Jako nabywcy nieruchomości mieszkalnych nie musimy posiadać doświadczenia w tym zakresie, i jeśli faktycznie takiego nie posiadamy warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca.

Jak przebiegają odbiory mieszkań?

odbiór techniczny mieszkaniaOdbiór techniczny mieszkania powinien być zwieńczony protokołem. Protokół zawiera informacje o wszelkich niedoróbkach, usterkach i mankamentach. Deweloper ma 14 dni od daty sporządzenia protokołu na podjęcie decyzji o tym, czy przyjmuje uwagi nabywcy i zgadza się na naprawy. Jeśli uwagi zgłoszone w protokole spotkają się z akceptacją dewelopera, ma on 39 dni na przeprowadzenie napraw, usunięcie usterek i doprowadzenie nieruchomości do umówionego stanu wykonania/wykończenia.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania?

Decydując się na współpracę z fachowcem, który będzie nam doradzał możemy mieć pewność, iż nie przeoczymy żadnych niedoróbek, ani mankamentów. Jednak nawet najlepszy specjalista nie będzie wiedział, na co umówiliśmy się z deweloperem. Dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. Prospekt informacyjny stanowiący załącznik do umowy to doskonałe źródło informacji dotyczących umówionego standardu prac wykończeniowych. Rzut i plan mieszkania to dokumenty, dzięki którym szybciej i dokładniej sprawdzisz rozmieszczenie przyłączy poszczególnych instalacji.

Odbiory mieszkań – Warszawa

Klientów zainteresowanych zleceniem odbioru technicznego mieszkania od dewelopera zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu. Przeprowadzamy odbiory techniczne nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych na terenie miasta Warszawa i okolicy. Zapraszamy także do zapoznania sie z ofertą badania kamerą termowizyjną.