Usuwanie pleśni

usuwanie pleśniPleśń w domu to wróg, z którym należy się jak najszybciej rozprawić. Wpływa niekorzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu, substancję budowlaną, estetykę, a co najważniejsze na nasze zdrowie. Pleśń wytwarza toksyny, które prowadzą do rozwoju poważnych dolegliwości. Szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie pleśni są małe dzieci, alergicy i astmatycy. Jednak nawet osoby zdrowe mogą się skarżyć na:

  • przewlekłe bole głowy,
  • bóle mięśni,
  • bóle stawów.

Użytkowanie pomieszczeń, w których nastąpiło do wykwitów pleśni na ścianach czy sufitach może zwiększyć zapadalność na choroby zatok oraz infekcje skórne, a także powodować osłabienie koncentracji, bezsenność i rozdrażnienie. Skuteczne usunięcie pleśni z pomieszczeń jest więc bardzo ważne i powinno zostać przeprowadzone bezpośrednio po zaobserwowaniu problemu.

Jak usunąć pleśń z mieszkania? Usuwanie pleśni domowymi sposobami

Z pleśnią w pomieszczeniach można walczyć na wiele sposobów. Tam, gdzie problem nie jest zaawansowany na początek możemy wypróbować tradycyjne metody. Jednym z najbardziej bezpiecznych, a jednocześnie skutecznych środków pleśniobójczych jest ocet. Ocet należy rozpylić w miejscu występowania pleśni (najlepiej w tym celu sprawdzi się butelka ze spryskiwaczem), a następnie zetrzeć pleśń ze ściany. Skład octu neutralizuje pleśń, ale procedurę czasem trzeba powtórzyć kilkukrotnie nim osiągnie się zamierzony efekt.

Inne środki, po które możemy sięgnąć to środki wybielające z chlorem w składzie lub sam chlor. Środek wybielający aplikujemy na gąbkę lub szczotkę, a następnie szorujemy ścianę w miejscu występowania pleśni. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie chloru, należy pamiętać o jego rozcieńczeniu.  Jeden z przepisów na domowy środek do zwalczania pleśni zakłada wlanie do czterech litrów wody pół szklanki wybielacza oraz jedną trzecią szklanki proszku do pieczenia. Ścianę przy pomocy tego specyfiku należy myć tak długo, aż grzyb zupełnie z niej zniknie.

Usuwanie pleśni a identyfikacja jej źródła

Skuteczne zwalczanie pleśni w pomieszczeniach to proces znacznie bardziej złożony niż wybór odpowiedniego środka do umycia ściany. Jeśli przed umyciem ścian nie zidentyfikujemy źródeł pleśni będzie ona nawracać, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zastosowanie środków domowych, czy też specjalistycznych preparatów. Dlatego walkę z pleśnią należy rozpocząć od określenia źródła problemu i jego eliminacji.

Źródłem nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu może być przeciek. Gros przecieków instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji centralnego ogrzewania to usterki, które pozostają niezauważone przez długi czas, tym samym stwarzając dogodne warunki do rozwoju i namnażania się zarodników grzyba pleśniowego. Czasami źródłem problemu nie jest usterka w lokalu borykającym się z pleśnią, a w lokalu sąsiednim. Przyczyną nadmiernej wilgotności powietrza może być również niesprawna instalacja wentylacji, zbyt szczelne okna czy nieskuteczne odprowadzanie pary wodnej powstającej w trakcie użytkowania kuchni i/lub łazienki. Pomocne w walce z pleśnią może być ozonowanie mieszkania.