Ozonowanie mieszkań i pomieszczeń

ozonowanie mieszkańOzonowanie pomieszczeń to działanie mające na celu ich dezynfekcję i dezodoryzację. Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie mieszkania lub domu pozwala na zabicie bakterii, wirusów i grzybów. Jednocześnie skutecznie niweluje niepożądane zapachy, takie jak charakterystyczny zapach stęchlizny, kanalizacji czy kwasu masłowego.

Proces polega na dostarczeniu do pomieszczenia gazowego ozonu i wymieszaniu go z powietrzem wewnątrz. Najczęściej w tym celu stosuje się ozonatory przedmuchowe, a więc urządzenia wytwarzające ozon z tlenu zawartego w powietrzu.

Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?

Ozonowanie jest często wybierane jako alternatywa dla stosowania środków dezynfekujących, takich jak chlor. Ozon jest 50 razy bardziej skuteczny niż chlor i nie pozostawia po sobie drażniącego zapachu. Pod tym względem ozonowanie jest bardziej efektywne i korzystne dla użytkowników dezynfekowanych i dezodoryzowanych pomieszczeń. Skąd więc przeświadczenie, że metoda mogłaby być szkodliwa?

Dawniej bardzo często korzystano z ozonatorów do pomieszczeń opartych na technologii płytek ceramicznych. Urządzenia te przy produkcji ozonu wytwarzały również duże ilości wielotlenków azotu. Nowoczesne generatory oparte na konstrukcji lamp ozonujących nie emitują szkodliwych dla ludzi czy zwierząt związków chemicznych. W praktyce ozonowanie jest tak bezpieczne, iż bez obaw może zostać przeprowadzone w dowolnym pomieszczeniu – od pomieszczeń mieszkalnych, aż po pomieszczenia specjalnego przeznaczenia.

Ozonowanie mieszkania: W jakim celu?

Stan środowiska naturalnego w którym żyjemy stale się pogarsza. To może wpływać nie tylko na ekstremalne zdarzenia pogodowe, których jesteśmy światkiem, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Aby powietrze w naszym mieszkaniu było wolne och zarazków, grzybów, bakterii, roztoczy i alergenów warto regularnie przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń. Jako silny utleniacz ozon „zabija” wszystkie bakterie i wirusy utleniając je do postaci obojętnych dla naszego zdrowia i życia substancji i związków organicznych. Dodatkową zaletą ozonowania jest dezodoryzacja pomieszczeń. Dlatego też ozonowanie zalecamy wykonywać wszędzie tam, gdzie użytkownicy pomieszczeń borykają się z nieprzyjemnymi i trudnymi do usunięcia zapachami.

Regularne korzystanie z ozonowania mieszkania wpływa korzystnie na jakość powietrza w pomieszczeniach. To ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. W ozonowanych pomieszczeniach lepiej się oddycha, rzadziej doskwierają nam bóle głowy i migreny, a także problemy z rozdrażnieniem i brakiem koncentracji.

Ozonowanie pomieszczeń: Kiedy warto wykonać?

Jak już wspomnieliśmy, ozonowanie mieszkania możemy przeprowadzać regularnie. Zabieg z pewnością wpłynie korzystnie na nas i resztę domowników. Jednocześnie, jako skuteczna i bezpieczna metoda dezynfekcji i dezodoryzacji ozonowanie jest zalecane w przypadku pomieszczeń:

  • po zalaniu,
  • po pożarach,
  • po wystąpieniu lokalnych podtopień oraz powodzi.

Ozonowanie pomieszczeń jest również wskazane w obiektach po zmarłych, szpitalach, przychodniach oraz placówkach służby zdrowia. Oferujemy ozonowanie we Wrocławiu oraz ozonowanie w Warszawie.