Zalane mieszkanie – co robić, gdy zauważymy problem?

Zalane mieszkanie – co robić, gdy zauważymy problem?Jednym z największych problemów lokatorów bloków i domów jednorodzinnych jest zalane mieszkanie. Co robić, gdy taka sytuacja się nam zdarzy? Jak reagować, a czego unikać? Sprawdź nasz krótki poradnik szybkiego reagowania, w przypadku zalania mieszkania.

Pamiętaj, że nie zawsze sąsiad doprowadzi zalania mieszkania. Co robić, gdy zalaniu winna będzie pralka albo zmywarka? Pierwsze reakcje – niezależnie od przyczyny – powinny być zawsze takie same!

Zalane mieszkanie? Co robić? Zakręcić wodę!

Co robić, gdy zauważysz oznaki zalania mieszkania? Przede wszystkim odetnij źródło wody. Jeżeli za zalanie odpowiada sąsiad, natychmiast to go tym poinformuj. Zakręć wodę u siebie lub poproś o to lokatorów z góry. Pamiętaj, że im więcej wody – tym większy problem z późniejszym uratowaniem dobytku dlatego im szybciej to zrobisz tym lepiej.

Jeżeli wilgoci jest dużo, ściany są mokre, a woda kapie, postaraj się odsączyć jak najwięcej z zalanej powłoki. W przypadku, gdy wylała pralka lub zmywarka, zacznij zbierać wodę do ręczników i podobnych tkanin, łatwo absorbujących wilgoć.

Te pierwsze kroki mogą znacznie ograniczyć straty. Wielu lokatorów niestety o tym zapomina, skupiając się na przepychankach sąsiedzkich. To niepotrzebne ruchy, bo na początku należy minimalizować skutek zalania. Dopiero później przyjdzie czas na rozliczenia.

Mieszkanie zalane – co robić dalej? Wezwij specjalistów!

Po pierwszych krokach, czas na osuszanie mieszkania. Odkręć grzejniki (zimą) lub otwórz okna (latem). W międzyczasie wezwij fachowców, którzy ocenią straty. Jeżeli zalanie jest powierzchowne, może skończyć się tylko na strachu! Samemu nie oceniaj zniszczeń, to mija się z celem.

W zależności od tego, czy to Ty zalałeś swoje mieszkanie (i sąsiada) czy on Ciebie – sporządź protokół, który dostarczysz ubezpieczycielowi. Powinien on pokryć straty i koszt osuszania, a następnie remontu. W ten sposób unikniesz bezcelowych kłótni, a uszkodzenia zostaną naprawione z polisy. Może się też zdarzyć, że uszkodzi się rura wewnątrz budynku. W takim przypadku poinformuj dozorcę z ramienia wspólnoty mieszkaniowej, a ta powinna wypłacić Ci koszt remontu mieszkania (w tym kosztów naprawy ścian po kuciu w celu wymiany trefnej rury).

Na sam koniec zostanie Ci oczekiwanie na specjalistów, którzy ocenią zakres działań i przystąpią do pracy. Być może konieczne będzie zaawansowane osuszanie mieszkania, czyli osuszenie ścian i osuszanie podłogi.

Staraj się opanować emocje i nerwy. Te nigdy nie są złym doradcą. Pamiętaj, że zalanie jest często niezależne od nas. Uszkodzenia sprzętów AGD czy rur wewnątrz budynku mogą się zdarzyć i trzeba być na to psychicznie przygotowanym!