Szczelność instalacji wodnej to gwarancja jej prawidłowego funkcjonowania i komfortu użytkowników. Rozszczelnienia prowadzą do wycieków, a w dalszej perspektywie czasu do obniżonej wydajności oraz uszkodzenia całego układu. W tym artykule podpowiadamy jak przeprowadzić próbę ciśnieniową instalacji, w jaki sposób można ją zrealizować oraz kiedy i dlaczego warto zdecydować się na przeprowadzenie tak dokładnej diagnozy stanu instalacji.
Samodzielnie wykonanie próby ciśnieniowej nie jest trudne, o ile tylko posiadamy dostęp do licznika zużytej wody. W jej trakcie należy zakręcić wszelkie ujścia wody wchodzące w skład danej instalacji w lokalu. Zaczynamy od zamknięcia zaworu z czerwoną rączką oraz odnotowania aktualnego stanu licznika. Następnie należy odczekać 12 godzin, a po tym okresie odkręcić zawory. Jeśli dojdzie do samoczynnego ruchu licznika, oznacza to potencjalne nieszczelności w obrębie instalacji. Próby ciśnieniowe może także wykonać hydraulik korzystając z dedykowanych do tego manometrów i innych urządzeń.
Do najbardziej skutecznych i miarodajnych należą próby szczelności wykonywane za pomocą wody. Niekiedy jednak przeprowadza się próby z użyciem powietrza lub innych gazów. Uzyskiwane za ich pomocą rezultaty są mniej dokładne, a ponadto stanowią potencjalne zagrożenie dla instalacji starych, pokrytych osadem. Mimo to w niektórych sytuacjach próby ciśnieniowe z użyciem powietrza można stosować. Do takich należą próby realizowane na nowych instalacjach, w których nie zostało jeszcze zamontowane ogrzewanie. W przypadku prób realizowanych w instalacjach przemysłowych wykorzystuje się gaz znacznikowy, pozwalający na wstępne diagnozy wycieków.
Najczęściej próby ciśnieniowe przeprowadza się po zakończonej modernizacji układu, w czasie której doszło do wymiany części rur. Przetestowanie działania instalacji to najlepsze potwierdzenie, że naprawy się udały.
Do wykonania próby szczelności zachęcamy także osoby, które zakupiły nowy lokal i pragną przeprowadzić jego przegląd techniczny. Próba szczelności pozwoli wyeliminować ryzyko wystąpienia awarii, które generowałyby duże koszty naprawy.
Ponadto próby szczelności należy wykonywać zawsze, gdy podejrzewamy wystąpienie wycieków. Szczególnie, jeśli zauważamy takie niepokojące symptomy jak rozrastające się wilgotne plamy na ścianie lub suficie. Także gdy dochodzi do niespodziewanego wzrostu opłat za użytkowaną wodę, pomimo jej normalnego zużywania, należy pomyśleć o próbie ciśnieniowej.
Także instalacje wodne, które nie były użytkowane przez dłuższy okres czasu, warto poddać diagnozie szczelności. Ponadto przeprowadzenie tego badania może być przewidzianym elementem prac konserwacyjnych w przypadku niektórych nieruchomości lub konkretnych instalacji.