Jak osuszyć ściany po zalaniu, czyli co zrobić, gdy w domu mamy powódź?

Jak osuszyć podłogę po zalaniuW domach, mieszkaniach, biurach i innych pomieszczeniach prywatnych czy gospodarczych, jest mnóstwo urządzeń, które korzystają z bieżącej wody. Pralki, zmywarki, myjki, toalety, prysznice i wiele innych to nie tylko komfort użytkowania, ale też ryzyko wycieku i zalania. Pojawiają się więc pytania – jak osuszyć podłogę po zalaniu? Jak osuszyć ściany po zalaniu? Odpowiadamy!

Usterki sprzętów sanitarnych czy urządzeń AGD mogą się zdarzyć w mało odpowiednim momencie. Podobnie jest z przeciekającą i pękniętą rurą, syfonem, instalacją pod ścianą, podłogą czy widoczną gołym okiem. Ryzyko „powodzi” i zamokniętych ścian istnieje i jeszcze przed „tragedią”, warto się na nią przygotować!

Przy zalaniu najważniejsza jest szybka reakcja!

Niezależnie, czy czeka Cię walka z mokrymi ścianami czy podłogą – pierwsza reakcja musi być natychmiastowa. Odłącz zasilanie wody. Jeżeli problemem jest urządzenie AGD, zakręć zawory w mieszkaniu. W przypadku uszkodzonej rury, być może niezbędne będzie zakręcenie zaworu głównego. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to nie powinieneś mieć z tym problemu – jednak mieszkanie w bloku zobowiązuje Cię do zgłoszenia awarii dozorcy.

Następnie otwórz drzwi i okna. To sposób na pozbycie się wilgoci z mieszkania. Zimą z kolei postaraj się otworzyć centralne ogrzewanie i ociepl zalane pomieszczenie.

Jak osuszyć ściany po zalaniu?

Jeżeli Twoje ściany są mocno zalane (np. po usterce u sąsiada), niezwłocznie skontaktuj się z nami. Bezpłatnie ocenimy uszkodzenia i zakres prac, koniecznych w mieszkaniu. Do tego czasu możesz działać na własną rękę – ułatwisz późniejsze kroki!

Jak to zrobić? Zbierz nadmiar wody i pozbądź się go. Ściany możesz osuszać różnego rodzaju wentylatorami lub nagrzewnicami. Pamiętaj jednak, żeby nie nagrzewać pomieszczenia powyżej 35 stopni – wpływa to negatywnie na panele i meble. My natomiast pojawimy się z profesjonalnym sprzętem, dostosowanym do poziomu uszkodzeń w Twoim mieszkaniu.

A jak osuszyć podłogę po zalaniu?

Tu również pierwszym krokiem jest natychmiastowe pozbycie się nadmiaru wody, który nie wniknął jeszcze w powłokę podłogi. Wykorzystaj do tego ręczniki i materiały, które szybko wchłaniają wilgoć. Również włącz grzejniki i poczekaj, aż rozpoczniemy nasz proces profesjonalnego osuszania.

Osuszanie podłogi po zalaniu wiąże się często z osuszaniem podposadzkowym

Uwaga! Działaj natychmiast! Jeżeli woda wniknie w strukturę podłogi, konieczne będzie zrywanie jej, a w niektórych przypadkach nawet kucie w betonie. Szybka reakcja niezbędna jest również w przypadku ścian!